WordPress.com - Themes - Twentytwentytwo - en to fr translation catalogue (167 entries)

en: $150
fr: 150 €

en: $25
fr: 25 €

en: $75
fr: 75 €

en: 404 content
fr: Contenu 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
fr: <em>Flutter</em>, une collection de souvenirs liés aux oiseaux

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
fr: <em>Chardonneret </em><br><em>&amp; Moineau</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
fr: <em>Le Couvoir</em> : un blog sur mes aventures ornithologiques

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
fr: <em>Gazouillis</em>, un film sur les <br>amateurs d'ornithologie.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
fr: <em>Observation des oiseaux </em><br><em>dans le jardin</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
fr: Un bel oiseau arborant un plumage aux couleurs surprenantes.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
fr: Un film sur les amateurs d'ornithologie, un catalogue de différents oiseaux associés à leurs cris. Chaque oiseau est répertorié par son nom scientifique histoire que les choses aient l'air plus officielles.

en: A podcast about birds
fr: Un podcast sur les oiseaux

en: A trouble of hummingbirds
fr: Une volée de colibris

en: About page links
fr: Liens de la page "À propos"

en: About page links (dark)
fr: Liens de la page "À propos" (sombre)

en: About page on solid color background
fr: Page "À propos" sur arrière-plan de couleur unie

en: About page with large image and buttons
fr: Page "À propos" avec grande image et boutons

en: About page with media on the left
fr: Page « À propos » avec médias à gauche

en: About page with media on the right
fr: Page « À propos » avec médias à droite

en: About the hosts
fr: À propos des animateurs

en: About us
fr: À propos de nous

en: An icon representing binoculars.
fr: Une icône représentant des jumelles.

en: An illustration of a bird in flight
fr: Illustration d'un oiseau en vol

en: An image of a bird flying
fr: Image d'un oiseau en vol

en: Blog footer
fr: Pied de page du blog

en: Blog posts with left sidebar
fr: Publications de blog avec colonne latérale à gauche

en: Blog posts with right sidebar
fr: Publications de blog avec colonne latérale à droite

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
fr: Construit sur une base solidement désignée, Twenty Twenty-Two embrasse l‘idée que tout le monde mérite un site vraiment unique. Les styles subtils du thème sont inspirés par la diversité et la polyvalence des oiseaux : sa typographie est légère mais forte, sa palette de couleurs est tirée de la nature et ses éléments de mise en page se positionnent doucement sur la page. La vraie richesse de Twenty Twenty-Two réside dans ses possibilités de personnalisation. Le thème est conçu pour tirer parti des fonctionnalités d’édition de site complète introduites dans WordPress 5.9, ce qui signifie que les couleurs, la typographie et la mise en page de chaque page de votre site peuvent être personnalisées en fonction de votre vision. Il comprend également des dizaines de compositions de blocs, ouvrant la porte à un large éventail de mises en page professionnels en quelques clics. Que vous construisiez un site d‘une seule page, un blog, un site web d‘entreprise ou un portfolio, Twenty Twenty-Two vous aidera à créer un site qui vous est propre.

en: Buy Tickets
fr: Acheter des billets

en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Color name]
en: Background
fr: Arrière-plan

[ctx: Color name]
en: Foreground
fr: Premier plan

[ctx: Color name]
en: Primary
fr: Primaire

[ctx: Color name]
en: Secondary
fr: Secondaire

[ctx: Color name]
en: Tertiary
fr: Tertiaire

[ctx: Custom template name]
en: Blank
fr: Vide

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
fr: Page (Grand en-tête)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
fr: Page (Sans séparateurs)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
fr: Article unique (Sans séparateurs)

en: Dark footer with title and citation
fr: Pied de page sombre avec titre et citation

en: Default footer
fr: Pied de page par défaut

en: Default header
fr: En-tête par défaut

en: Default posts
fr: Publications par défaut

en: Divider with image and color (dark)
fr: Séparateur avec image et couleur (sombre)

en: Divider with image and color (light)
fr: Séparateur avec image et couleur (clair)

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
fr: Premier plan et arrière-plan

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
fr: Premier plan et secondaire

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
fr: Premier plan et tertiaire

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
fr: Primaire et arrière-plan

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
fr: Primaire et tertiaire

en: Extended Trailer
fr: Bande-annonce longue

en: Falcon
fr: Faucon

en: Featured posts
fr: Articles En Vedette

en: Featuring
fr: Avec

en: February, 12 2021
fr: 12 février 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
fr: Police système

en: Footer with logo and citation
fr: Pied de page avec logo et citation

en: Footer with navigation and citation
fr: Pied de page avec navigation et citation

en: Footer with navigation and copyright
fr: Pied de page avec navigation et copyright

en: Footer with query, featured images, title, and citation
fr: Pied de page avec requête, images mises en avant, titre et citation

en: Footer with query, title, and citation
fr: Pied de page avec requête, titre et citation

en: Footer with social links and copyright
fr: Pied de page avec réseaux sociaux et copyright

en: Footer with text, title, and logo
fr: Pied de page avec texte, titre et logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
fr: Pied de page sur fond sombre avec titre, description et réseaux sociaux

en: Footers
fr: Pieds de page

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
fr: Arrière-plan en diagonale vers secondaire

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
fr: Arrière-plan en diagonale vers tertiaire

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
fr: Primaire en diagonale vers premier plan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
fr: Secondaire en diagonale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
fr: Tertiaire en diagonal vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
fr: Secondaire verticale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
fr: Secondaire verticale vers tertiaire

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
fr: Tertiaire verticale vers arrière-plan

en: Grid of image posts
fr: Grille de publications images

en: Grid of posts
fr: Grille de publications

en: Grid of posts with left sidebar
fr: Grille de publications avec colonne latérale à gauche

en: Header with centered logo
fr: En-tête avec logo centré

en: Header with image background
fr: En-tête avec image de fond

en: Header with image background and overlay
fr: En-tête avec image de fond et superposition

en: Header with tagline
fr: En-tête avec description

en: Headers
fr: En-têtes

en: Heading and bird image
fr: Titre et image d'oiseau

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
fr: Soutenez notre communauté grandissante en vous joignant à nous au niveau Pigeon. Vous contribuerez ainsi à rémunérer nos rédacteurs et aurez accès à notre newsletter exclusive.

en: Hummingbird
fr: Colibri

en: Hummingbird illustration
fr: Illustration de colibri

en: Illustration of a bird flying.
fr: Illustration d'un oiseau en vol.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
fr: Illustration d'un oiseau posé sur une branche.

en: Illustration of a flying bird
fr: Illustration d'un oiseau en vol

en: Illustration of a flying bird.
fr: Illustration d'un oiseau en vol.

en: Image of a bird on a branch
fr: Image d'un oiseau sur une branche

en: Image with caption
fr: Image avec légende

en: Irregular grid of posts
fr: Grille irrégulière de publications

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
fr: Rejoignez-nous au niveau Moineau et devenez membre de notre volée ! Vous recevrez notre newsletter, ainsi qu'un pin's d'oiseau que vous pourrez porter avec fierté lors de vos sorties dans la nature.

en: Join my mailing list
fr: Rejoindre ma liste d'envoi

en: Join our mailing list
fr: Rejoindre notre liste d'envoi

en: Large header with dark background
fr: Grand en-tête sur fond sombre

en: Large list of names
fr: Longue liste de noms

en: Large post titles
fr: Grands titres de publications

en: Latest posts
fr: Publications récentes

en: Layered images with duotone
fr: Images superposées en bichromie (Duotone)

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn about my process
fr: Mon processus

en: List of events
fr: Liste des événements

en: Listen on Spotify
fr: Écouter sur Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
fr: Écouter sur iTunes Podcasts

en: Location
fr: Localisation

en: Logo and navigation header
fr: En-tête avec logo et navigation

en: Logo featuring a flying bird
fr: Logo représentant un oiseau en vol

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
fr: En-tête avec logo, navigation et description en retrait

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
fr: 14 mai 2022, 19h<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
fr: 14 mai 2022, 18h

en: May 16th, 2022, 6 PM
fr: 16 mai 2022, 18h

en: May 18th, 2022, 7 PM
fr: 18 mai 2022, 19h

en: May 20th, 2022, 6 PM
fr: 20 mai 2022, 18h

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Angelo et je tiens ce blog. Né à Portland, je vis actuellement dans le nord de l'État de New York. Vous avez peut-être déjà vu mes publications intitulées <a href="#">Eagle Beagle</a> ou <a href="#">Mourning Dive</a>. J'écris pour gagner ma vie.<br><br>En général, je me sers de ce blog pour cataloguer toutes sortes d'espèces d'oiseaux ou d'autres choses qui me semblent intéressantes. Si vous repérez une erreur dans ce blog, merci de ne pas m'en faire part.<br><br>Et si ce n'est pas votre tasse thé, <a href="#">je vous recommande fortement ce thé-ci</a>. Mon préféré.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Angelo et vous voilà sur mon blog. J'écris sur des sujets très variés, mais ces derniers temps, je partage mes espoirs pour l'année à venir.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Doug, et vous voilà sur mon site Web. J'adore observer les oiseaux et je diffuse ma propre émission de radio les mardis soirs à 23h, heure de l'Est.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Edvard, et vous voilà sur mon site Web. J'adore observer les oiseaux et je diffuse ma propre émission de radio les mardis soirs à 23h00, heure de l'Est. Écoutez-moi, à l'occasion !

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Emery, et vous voilà sur mon site Web. J'adore observer les oiseaux et je diffuse ma propre émission de radio les mardis soirs à 23h, heure de l'Est.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour, vous ! Je m'appelle Jesús, et vous voilà sur mon site Web. J'adore observer les oiseaux et je diffuse ma propre émission de radio les mardis soirs à 23h, heure de l'Est.

en: POSTS
fr: PUBLICATIONS

en: Page layout with image and text
fr: Mise en page avec image et texte

en: Page layout with image, text and video
fr: Mise en page avec image, texte et vidéo

en: Page layout with two columns
fr: Mise en page à deux colonnes

en: Painting of ducks in the water.
fr: Peinture de canards dans l'eau.

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
fr: Jouez un rôle déterminant dans notre communauté en nous rejoignant au niveau Faucon. Ce niveau vous permet d'accéder à notre conseil d'administration, où vous pourrez contribuer à planifier de futures expéditions ornithologiques.

en: Poster with right sidebar
fr: Affiche avec colonne latérale à droite

en: Pricing table
fr: Tableau des tarifs

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Purchase my work
fr: Acquérir mes œuvres

en: Query
fr: Requête

en: Read about me
fr: Qui suis-je ?

en: Read more
fr: En savoir plus

en: SCREENING
fr: PROJECTION

en: Screening
fr: Projection

en: Search
fr: Recherche

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
fr: À déterminer

en: Simple blog posts
fr: Publications de blog simples

en: Simple dark about page
fr: Page "À propos" simple et sombre

en: Small header with dark background
fr: Petit en-tête sur fond sombre

en: Sparrow
fr: Moineau

en: Speaker Series
fr: Série Conférences

en: Subscribe callout
fr: Invitation à s'abonner

en: Support my studio
fr: Soutenir mon studio

en: Support the show
fr: Soutenir l’émission

en: Swoop
fr: Descente en piqué

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Take a class
fr: Suivre un cours

[ctx: Template part name]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Template part name]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
fr: En-tête (Foncé, grand)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
fr: En-tête (Foncé, petit)

en: Text-based grid of posts
fr: Grille textuelle des publications

en: This page could not be found. Maybe try a search?
fr: Cette page est introuvable. Aimeriez-vous lancer une recherche ?

en: Title and button header
fr: En-tête avec titre et bouton

en: Title, navigation, and social links header
fr: En-tête avec titre, navigation et réseaux sociaux

en: Two images with text
fr: Deux images avec texte

en: Video trailer
fr: Bande-annonce vidéo

en: Video with header and details
fr: Vidéo avec en-tête et détails

en: WELCOME
fr: BIENVENUE

en: Watch birds<br>from your inbox
fr: Observez des oiseaux<br>depuis votre boite de réception

en: Watch our videos
fr: Regarder nos vidéos

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
fr: Nous sommes un collectif d'ornithologues amateurs rebelles. Il nous arrive de nous faufiler à travers les clôtures, d'escalader les murs d'enceinte et, plus généralement, de nous introduire là où s'observent les oiseaux les plus rares.

en: Welcome to<br>the Aviary
fr: Bienvenue dans <br>la Volière

en: Wide image with introduction and buttons
fr: Image large avec introduction et boutons

en: © Site Title
fr: © Titre du site
