WordPress.com - Themes - Twentytwentytwo - en to it translation catalogue (175 entries)

en: 404 content
it: Contenuto 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
it: <em>Flutter</em>, una collezione di effimera relativi agli uccelli

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
it: <em>Cardellino </em><br><em>e passero</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
it: <em>The Hatchery</em>: un blog sulle mie avventure di bird watcher

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
it: <em>Warble</em>, un film<br>su bird watcher amatoriali.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
it: <em>Bird watching</em><br><em>in giardino</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
it: Un magnifico uccello con un sorprendente piumaggio colorato.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
it: Un film su bird watcher amatoriali, un catalogo di vari uccelli e dei loro richiami. Gli uccelli sono identificati con il loro nome scientifico, il che dà a tutto un tono più ufficiale.

en: A podcast about birds
it: Un podcast sugli uccelli

en: A trouble of hummingbirds
it: Uno stormo di colibrì

en: About page links
it: Link pagina Informazioni

en: About page links (dark)
it: Link pagina Informazioni (scura)

en: About page on solid color background
it: Pagina Informazioni su sfondo di un colore unico

en: About page with large image and buttons
it: Pagina Informazioni con immagine grande e pulsanti

en: About page with media on the left
it: Pagina Informazioni con elementi multimediali a destra

en: About page with media on the right
it: Pagina Informazioni con elementi multimediali a destra

en: About the hosts
it: Il presentatore

en: About us
it: Informazioni

en: An icon representing binoculars.
it: Icona di un binocolo.

en: An illustration of a bird in flight
it: Un illustrazione di uccelli in volo

en: An image of a bird flying
it: Immagine di un uccello in volo

en: Blog footer
it: Piè di pagina del blog

en: Blog posts with left sidebar
it: Articoli di blog con barra laterale a sinistra

en: Blog posts with right sidebar
it: Articoli di blog con barra laterale a destra

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
it: Progettato su fondamenta solide, Twenty Twenty-Two vuole dare a tutti l'accesso a un sito unico. Gli stili tenui si ispirano alla diversità e alla versatilità degli uccelli: la tipografia è leggera e forte allo stesso tempo, la tavolozza dei colori si rifà alla natura e gli elementi del layout sono distribuiti sulla pagina con delicatezza. La vera ricchezza di Twenty Twenty-Two è la possibilità di personalizzarlo. Il tema è stato sviluppato per sfruttare a pieno le funzionalità del Full Site Editing introdotte con WordPress 5.9. Questo significa che puoi modificare colori, tipografia e layout di ogni singola pagina per creare il sito dei tuoi sogni. Include anche decine di modelli di blocchi, che ti danno accesso a un'ampia gamma di layout professionali. Crea il tuo sito da una pagina, il tuo blog, il sito della tua attività o il tuo portfolio grazie alla versatilità di Twenty Twenty-Two.

en: Buy Tickets
it: Acquista i biglietti

en: Categories
it: Categorie

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
it: Intestazione centrata con navigazione, link social e sfondo salmone

[ctx: Color name]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: Color name]
en: Foreground
it: Primo piano

[ctx: Color name]
en: Primary
it: Primario

[ctx: Color name]
en: Secondary
it: Secondario

[ctx: Color name]
en: Tertiary
it: Terziario

[ctx: Custom template name]
en: Blank
it: Vuoto

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
it: Pagina (instestazione grande)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
it: Pagina (senza separatori)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
it: Articolo singolo (senza separatori)

en: Dark footer with title and citation
it: Piè di pagina scuro con titolo e citazione

en: Date
it: Data

en: Default footer
it: Piè di pagina predefinito

en: Default header
it: Intestazione predefinita

en: Default posts
it: Articoli predefiniti

en: Divider with image and color (dark)
it: Divisore con immagine e colore (scuro)

en: Divider with image and color (light)
it: Divisore con immagine e colore (chiaro)

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
it: Primo piano e sfondo

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
it: Primo piano e secondario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
it: Primo piano e terziario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
it: Primario e sfondo

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
it: Primario e secondario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
it: Primario e terziario

en: Extended Trailer
it: Trailer esteso

en: Falcon
it: Falcone

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured posts
it: Articoli in evidenza

en: Featuring
it: Con la partecipazione di

en: February, 12 2021
it: 12 febbraio 2021

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
it: Fonte Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
it: Font di sistema

en: Footer with logo and citation
it: Piè di pagina con logo e citazione

en: Footer with navigation and citation
it: Piè di pagina con navigazione e citazione

en: Footer with navigation and copyright
it: Piè di pagina con navigazione e copyright

en: Footer with query, featured images, title, and citation
it: Piè di pagina con query, immagini in evidenza, titolo e citazione

en: Footer with query, title, and citation
it: Piè di pagina con query, titolo e citazione

en: Footer with social links and copyright
it: Piè di pagina con link social e copyright

en: Footer with text, title, and logo
it: Piè di pagina con testo, titolo e logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
it: Piè di pagina con titolo, slogan e link social su sfondo scuro

en: Footers
it: Piè di pagina

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
it: Diagonale da sfondo a secondario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
it: Diagonale da sfondo al terziario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
it: Diagonale da primario a primo piano

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
it: Diagonale da secondario a sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
it: Diagonale da terziario a sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
it: Verticale da secondario a sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
it: Verticale da secondario a terziario

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
it: Verticale da terziario a sfondo

en: Grid of image posts
it: Griglia di immagini di articoli

en: Grid of posts
it: Griglia di articoli

en: Grid of posts with left sidebar
it: Griglia di articoli con barra laterale a sinistra

en: Header with centered logo
it: Intestazione con logo centrto

en: Header with centered logo and black background
it: Intestazione con logo centrato e sfondo nero

en: Header with image background
it: Intestazione con immagine di sfondo

en: Header with image background and overlay
it: Intestazione con immagine di sfondo e sovrimpressione

en: Header with tagline
it: Intestazione con slogan

en: Headers
it: Intestazioni

en: Heading and bird image
it: Intestazione e immagine di un uccello

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
it: Entra a far parte della nostra community in crescita come Piccione. Con il tuo supporto, riusciremo a compensare i nostri scrittori e avrai accesso alla nostra newsletter esclusiva.

en: Hummingbird
it: Colibrí

en: Hummingbird illustration
it: Illustrazione di un colibrì

en: Illustration of a bird flying.
it: Illustrazione di un uccello in volo.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
it: Illustrazione di un uccello su un ramo.

en: Illustration of a flying bird
it: Illustrazione di un uccello in volo

en: Illustration of a flying bird.
it: Illustrazione di un uccello in volo.

en: Image of a bird on a branch
it: Immagine di un uccello su un ramo

en: Image with caption
it: Immagine con didascalia

en: Irregular grid of posts
it: Griglia di articoli irregolare

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
it: Entra nella nostra community come Passero. Riceverai la nostra newletter e una spilla da indossare con orgoglio durante le tue spedizioni.

en: Join my mailing list
it: Iscriviti alla mia mailing list

en: Join our mailing list
it: Iscriviti alla nostra mailing list

en: Large header with dark background
it: Intestazione grande con sfondo scuro

en: Large list of names
it: Lista di nomi grande

en: Large post titles
it: Titoli di articolo grandi

en: Latest posts
it: Ultimi articoli

en: Layered images with duotone
it: Immagini sovrapposte con dicromia

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Learn about my process
it: Scopri il mio metodo

en: List of events
it: Lista degli eventi

en: Listen on Spotify
it: Ascolta su Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
it: Ascolta su iTunes Podcasts

en: Location
it: Posizione

en: Logo and navigation header
it: Intestazione con logo e navigazione

en: Logo and navigation header with gray background
it: Intestazione con logo e navigazione con sfondo grigio

en: Logo featuring a flying bird
it: Logo con un uccello in volo

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
it: Intestazione con logo, navigazione e slogan non allineato

en: Logo, navigation, and social links header with black background
it: Intestazione con logo, navigazione e link social e sfondo nero

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
it: 14 maggio 2022 alle 19<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
it: 14 maggio 2022, alle 18

en: May 16th, 2022, 6 PM
it: 16 maggio 2022, alle 18

en: May 18th, 2022, 7 PM
it: 18 maggio 2022, alle 19

en: May 20th, 2022, 6 PM
it: 20 maggio 2022, alle 18

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
it: Oh, ciao. Mi chiamo Angelo e gestisco questo blog. Sono nato a Portland, ma vivo nel nord dello stato di New York. Potresti conoscere alcune mie pubblicazioni, come <a href="#">Eagle Beagle</a> e <a href="#">Mourning Dive</a>. Scrivere è il mio lavoro.<br><br>Di solito, su questo blog catalogo dettagliate liste di uccelli e altre cose che trovo interessanti. Se trovi un errore nei miei elenchi, non dirlo a nessuno.<br><br>Se questo blog non fa per te, ti consiglio questo <a href="#">tè</a>. È il mio preferito.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
it: Oh, ciao. Mi chiamo Angelo e hai appena trovato il mio blog. Scrivo su argomenti vari, ma ultimamente sto condividendo le mie speranze per il prossimo anno.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Oh, ciao. Mi chiamo Doug e hai appena trovato il mio sito. Sono un bird watcher accanito e ho uno show alla radio ogni martedì sera alle 22 EDT. Ascoltalo!

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
it: Oh, ciao. Mi chiamo Edvard e hai appena trovato il mio sito. Sono un bird watcher accanito e ho uno show alla radio ogni martedì sera alle 22 EDT. Ascoltalo!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Oh, ciao. Mi chiamo Emery e hai appena trovato il mio sito. Sono un bird watcher accanito e ho uno show alla radio ogni martedì sera alle 22 EDT. Ascoltalo!

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Oh, ciao. Mi chiamo Jesús e hai appena trovato il mio sito. Sono un bird watcher accanito e ho uno show alla radio ogni martedì sera alle 22 EDT. Ascoltalo!

en: POSTS
it: ARTICOLI

en: Page layout with image and text
it: Layout di pagina con immagine e testo

en: Page layout with image, text and video
it: Layout di pagina con immagine, testo e video

en: Page layout with two columns
it: Layout di pagina con due colonne

en: Pages
it: Pagine

en: Painting of ducks in the water.
it: Dipinto di anatre in acqua.

en: Pigeon
it: Piccione

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
it: Entra nella nostra community come Falcone. Farai parte del nostro comitato e potrai aiutare a organizzare le future spedizioni dei bird watcher.

en: Poster with right sidebar
it: Poster con barra laterale a destra

en: Pricing table
it: Tabella dei prezzi

en: Proudly powered by %s
it: Con tecnologia %s

en: Purchase my work
it: Acquista il mio lavoro

en: Read about me
it: Chi sono

en: Read more
it: Continua a leggere

en: SCREENING
it: PROIEZIONE

en: Screening
it: Proiezione

en: Search
it: Ricerca

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
it: DA DECIDERE

en: Simple blog posts
it: Articoli di blog semplici

en: Simple dark about page
it: Pagina Informazioni scura e semplice

en: Small header with dark background
it: Intestazione piccola con sfondo scuro

en: Sparrow
it: Passero

en: Speaker Series
it: Oratori in programma

en: Subscribe callout
it: Invito a iscriversi

en: Support my studio
it: Supporta il mio studio

en: Support the show
it: Supporta lo show

en: Swoop
it: Picchiata

en: Tags
it: Tag

en: Take a class
it: Segui la lezione

[ctx: Template part name]
en: Footer
it: Piè di pagina

[ctx: Template part name]
en: Header
it: Intestazione

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
it: Intestazione (scuro, grande)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
it: Intestazione (scuro, piccolo)

en: Text-based grid of posts
it: Griglia di articoli testuali

en: Text-only header with green background
it: Intestazione testuale con sfondo verde

en: Text-only header with salmon background
it: Intestazione testuale con sfondo salmone

en: Text-only header with tagline and black background
it: Intestazione testuale con slogan e sfondo nero

en: This page could not be found. Maybe try a search?
it: Pagina non trovata. Vuoi fare una ricerca?

en: Title and button header
it: Intestazione con titolo e pulsante

en: Title, navigation, and social links header
it: Intestazione con titolo, navigazione e link social

en: Two images with text
it: Due immagini con testo

en: Video trailer
it: Trailer

en: Video with header and details
it: Video con intestazione e dettagli

en: WELCOME
it: BENVENUTI

en: Watch birds<br>from your inbox
it: Osserva gli uccelli<br>dalla tua casella di posta

en: Watch our videos
it: Guarda i nostri video

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
it: Siamo un collettivo fuorilegge di bird watcher. Ci hanno visto intrufolarci tra i recinti, arrampicarci su mura di cinta e violare proprietà per osservare uccelli rari

en: Welcome to<br>the Aviary
it: Benvenuti su<br>The Aviary

en: Wide image with introduction and buttons
it: Immagine larga con introduzione e pulsanti

en: © Site Title
it: © Titolo del sito
