WordPress.com - Themes - Twentytwentytwo - en to pt_BR translation catalogue (167 entries)

en: 404 content
pt_BR: conteúdo 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
pt_BR: <em>Flutter</em>, uma coleção de coisas efêmeras relacionadas a pássaros

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
pt_BR: <em>Pintassilgo </em><br><em>&amp; Pardal</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
pt_BR: <em>The Hatchery</em>: um blog sobre minhas aventuras na observação de pássaros

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
pt_BR: <em>Warble</em>, um filme sobre <br>observadores de pássaros amadores.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
pt_BR: <em>Observando pássaros </em><br><em>no jardim</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
pt_BR: Um belo pássaro com um surpreendente conjunto de penas coloridas.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
pt_BR: Um filme sobre observadores de pássaros amadores, um catálogo de pássaros diferentes, combinados com os ruídos que eles fazem. Cada pássaro é listado por seu nome científico para que as coisas pareçam mais oficiais.

en: A podcast about birds
pt_BR: Um podcast sobre pássaros

en: A trouble of hummingbirds
pt_BR: Um problema de beija-flores

en: About page links
pt_BR: Links da página Sobre

en: About page links (dark)
pt_BR: Links da página Sobre (escuro)

en: About page on solid color background
pt_BR: Página Sobre com plano de fundo de cor sólida

en: About page with large image and buttons
pt_BR: Página Sobre com imagem grande e botões

en: About page with media on the left
pt_BR: Sobre a página com mídia à esquerda

en: About page with media on the right
pt_BR: Página Sobre com mídia à direita

en: About the hosts
pt_BR: Sobre os apresentadores

en: About us
pt_BR: Sobre nós

en: An icon representing binoculars.
pt_BR: Um ícone representando binóculos.

en: An illustration of a bird in flight
pt_BR: Uma ilustração de um pássaro em voo

en: An image of a bird flying
pt_BR: Uma imagem de um pássaro voando

en: Blog footer
pt_BR: Rodapé do blog

en: Blog posts with left sidebar
pt_BR: Posts de blog com barra lateral esquerda

en: Blog posts with right sidebar
pt_BR: Posts de blog com barra lateral direita

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
pt_BR: Construído sobre uma base sólida, o Twenty Twenty-Two abraça a ideia de que todos merecem um site verdadeiramente único. Os estilos sutis do tema são inspirados na diversidade e versatilidade dos pássaros: sua tipografia é leve, mas forte, sua paleta de cores é extraída da natureza e seus elementos de layout assentam suavemente na página. A verdadeira riqueza do Twenty Twenty-Two está em sua oportunidade de personalização. O tema foi desenvolvido para aproveitar os recursos do Editor de site introduzidos no WordPress 5.9, o que significa que as cores, a tipografia e o layout de cada página do seu site podem ser personalizados para atender à sua visão. Ele também inclui dezenas de padrões de blocos, abrindo a porta para uma ampla variedade de layouts projetados profissionalmente em apenas alguns cliques. Esteja você criando um site de página única, um blog, um site comercial ou um portfólio, o Twenty Twenty-Two o ajudará a criar um site exclusivamente seu.

en: Buy Tickets
pt_BR: Comprar ingressos

en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Color name]
en: Background
pt_BR: Plano de fundo

[ctx: Color name]
en: Foreground
pt_BR: Primeiro plano

[ctx: Color name]
en: Primary
pt_BR: Primária

[ctx: Color name]
en: Secondary
pt_BR: Secundária

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pt_BR: Terciária

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pt_BR: Em branco

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
pt_BR: Página (cabeçalho grande)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
pt_BR: Página (sem separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
pt_BR: Poste único (sem separadores)

en: Dark footer with title and citation
pt_BR: Rodapé escuro com título e citação

en: Date
pt_BR: Data

en: Default footer
pt_BR: Rodapé padrão

en: Default header
pt_BR: Cabeçalho padrão

en: Default posts
pt_BR: Posts padrão

en: Divider with image and color (dark)
pt_BR: Divisor com imagem e cor (escuro)

en: Divider with image and color (light)
pt_BR: Divisor com imagem e cor (luz)

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
pt_BR: Primeiro plano e plano de fundo

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
pt_BR: Primeiro plano e secundário

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
pt_BR: Primeiro plano e terciário

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
pt_BR: Primário e em segundo plano

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
pt_BR: Primário e secundário

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
pt_BR: Primário e terciário

en: Extended Trailer
pt_BR: Trailer estendido

en: Falcon
pt_BR: Falcão

en: Featured
pt_BR: Em destaque

en: Featured posts
pt_BR: Posts em destaque

en: Featuring
pt_BR: Apresentando

en: February, 12 2021
pt_BR: 12 de fevereiro de 2021

en: Footer with logo and citation
pt_BR: Rodapé com logo e citação

en: Footer with navigation and citation
pt_BR: Rodapé com navegação e citação

en: Footer with navigation and copyright
pt_BR: Rodapé com navegação e direitos autorais

en: Footer with query, featured images, title, and citation
pt_BR: Rodapé com consulta, imagens em destaque, título e citação

en: Footer with query, title, and citation
pt_BR: Rodapé com consulta, título e citação

en: Footer with social links and copyright
pt_BR: Rodapé com links sociais e direitos autorais

en: Footer with text, title, and logo
pt_BR: Rodapé com texto, título e logotipo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
pt_BR: Rodapé com título, slogan e links sociais em um fundo escuro

en: Footers
pt_BR: Rodapés

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
pt_BR: Fundo diagonal para secundário

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
pt_BR: Fundo diagonal para terciário

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
pt_BR: Diagonal primária para o primeiro plano

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
pt_BR: Diagonal secundário ao plano de fundo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
pt_BR: Terciário diagonal ao plano de fundo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
pt_BR: Vertical secundário ao plano de fundo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
pt_BR: Vertical secundária a terciária

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
pt_BR: Terciário vertical para segundo plano

en: Grid of image posts
pt_BR: Grade de posts de imagem

en: Grid of posts
pt_BR: Grade de posts

en: Grid of posts with left sidebar
pt_BR: Grade de posts com barra lateral esquerda

en: Header with centered logo
pt_BR: Cabeçalho com logo centralizado

en: Header with image background
pt_BR: Cabeçalho com imagem de fundo

en: Header with image background and overlay
pt_BR: Cabeçalho com imagem de fundo e sobreposição

en: Header with tagline
pt_BR: Cabeçalho com slogan

en: Headers
pt_BR: Cabeçalhos

en: Heading and bird image
pt_BR: Título e imagem de pássaro

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
pt_BR: Ajude a apoiar nossa crescente comunidade juntando-se ao nível Pombo. Seu suporte ajudará a pagar nossos redatores e você terá acesso ao nosso boletim informativo exclusivo.

en: Hummingbird
pt_BR: Beija-Flor

en: Hummingbird illustration
pt_BR: Ilustração de beija-flor

en: Illustration of a bird flying.
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
pt_BR: Ilustração de um pássaro sentado em um galho.

en: Illustration of a flying bird
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando

en: Illustration of a flying bird.
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando.

en: Image of a bird on a branch
pt_BR: imagem de um pássaro em um galho

en: Image with caption
pt_BR: Imagem com legenda

en: Irregular grid of posts
pt_BR: Grade irregular de posts

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
pt_BR: Junte-se ao nível Pardal e torne-se um membro do nosso rebanho! Você receberá nosso boletim informativo, além de um broche de pássaro que você pode usar com orgulho quando estiver na natureza.

en: Join my mailing list
pt_BR: Junte-se à minha lista de e-mails

en: Join our mailing list
pt_BR: Junte-se à nossa lista de endereços

en: Large header with dark background
pt_BR: Cabeçalho grande com fundo escuro

en: Large list of names
pt_BR: Grande lista de nomes

en: Large post titles
pt_BR: Títulos de post grandes

en: Latest posts
pt_BR: Últimos posts

en: Layered images with duotone
pt_BR: Imagens em camadas com duotone

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Learn about my process
pt_BR: Conheça meu processo

en: List of events
pt_BR: Lista de eventos

en: Listen on Spotify
pt_BR: Ouça no Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
pt_BR: Ouça nos podcasts do iTunes

en: Location
pt_BR: Endereço

en: Logo and navigation header
pt_BR: Logo e cabeçalho de navegação

en: Logo featuring a flying bird
pt_BR: Logo com um pássaro voando

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
pt_BR: Logo, navegação e cabeçalho com slogan deslocado

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
pt_BR: 14 de maio de 2022 às 19h<br>Teatro Vintagé,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
pt_BR: 14 de maio de 2022, 18h

en: May 16th, 2022, 6 PM
pt_BR: 16 de maio de 2022, 18h

en: May 18th, 2022, 7 PM
pt_BR: 18 de maio de 2022, 19h

en: May 20th, 2022, 6 PM
pt_BR: 20 de maio de 2022, 18h

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
pt_BR: Olá. Meu nome é Angelo, e eu opero este blog. Nasci em Portland, mas atualmente moro no norte do estado de Nova York. Você pode me reconhecer em publicações com nomes como <a href="#">Eagle Beagle</a> e <a href="#">Mourning Dive</a>. Eu escrevo para viver.<br><br>Eu costumo usar este blog para catalogar extensas listas de pássaros e outras coisas que acho interessantes. Se você encontrar um erro em uma das minhas listas, guarde-o para si mesmo.<br><br>Se essa não é sua xícara de chá, <a href="#">Eu definitivamente recomendo este chá</a>. É o meu favorito.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
pt_BR: Olá. Meu nome é Angelo, e você encontrou o caminho para o meu blog. Escrevo sobre uma variedade de tópicos, mas ultimamente tenho compartilhado minhas esperanças para o próximo ano.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pt_BR: Olá. Meu nome é Doug, e você encontrou o caminho para o meu site. Sou um ávido observador de pássaros e também transmito meu próprio programa de rádio nas noites de terça-feira às 23h EDT.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
pt_BR: Olá. Meu nome é Edvard, e você encontrou o caminho para o meu site. Sou um ávido observador de pássaros e também transmito meu próprio programa de rádio toda terça à noite às 23h EDT. Ouça em algum momento!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pt_BR: Olá. Meu nome é Emery, e você encontrou o caminho para o meu site. Sou um ávido observador de pássaros e também transmito meu próprio programa de rádio nas noites de terça-feira às 23h EDT.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pt_BR: Olá. Meu nome é Jesús, e você encontrou o caminho para o meu site. Sou um ávido observador de pássaros e também transmito meu próprio programa de rádio nas noites de terça-feira às 23h EDT.

en: Page layout with image and text
pt_BR: Layout de página com imagem e texto

en: Page layout with image, text and video
pt_BR: Layout de página com imagem, texto e vídeo

en: Page layout with two columns
pt_BR: Layout de página com duas colunas

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Painting of ducks in the water.
pt_BR: Pintura de patos na água.

en: Pigeon
pt_BR: Pombo

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
pt_BR: Desempenhe um papel de liderança para a nossa comunidade juntando-se ao nível Falcão. Este nível dá-lhe um lugar no nosso conselho, onde pode ajudar a planejar futuras expedições de observação de aves.

en: Poster with right sidebar
pt_BR: Pôster com barra lateral direita

en: Pricing table
pt_BR: Tabela de preços

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente feito com %s

en: Purchase my work
pt_BR: Compre meu trabalho

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Read about me
pt_BR: Leia sobre mim

en: Read more
pt_BR: Leia mais

en: SCREENING
pt_BR: EXIBIÇÃO

en: Screening
pt_BR: Exibição

en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
pt_BR: A definir

en: Simple blog posts
pt_BR: Posts de blog simples

en: Simple dark about page
pt_BR: Página Sobre simples e escura

en: Small header with dark background
pt_BR: Cabeçalho pequeno com fundo escuro

en: Sparrow
pt_BR: Pardal

en: Speaker Series
pt_BR: Série de alto-falantes

en: Subscribe callout
pt_BR: Assinar chamada

en: Support my studio
pt_BR: Apoie meu estúdio

en: Support the show
pt_BR: Apoie o programa

en: Take a class
pt_BR: Assistir a uma aula

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
pt_BR: Cabeçalho (escuro, grande)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
pt_BR: Cabeçalho (escuro, pequeno)

en: Text-based grid of posts
pt_BR: Grade de posts baseada em texto

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
pt_BR: The Grand Theatre<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
pt_BR: O Teatro Swell<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
pt_BR: O Teatro Vintagé<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: This page could not be found. Maybe try a search?
pt_BR: Esta página não pôde ser encontrada. Quer fazer uma pesquisa?

en: Title and button header
pt_BR: Título e cabeçalho do botão

en: Title, navigation, and social links header
pt_BR: Título, navegação e cabeçalho de links sociais

en: Two images with text
pt_BR: Duas imagens com texto

en: Video trailer
pt_BR: Trailer de vídeo

en: Video with header and details
pt_BR: Vídeo com cabeçalho e detalhes

en: WELCOME
pt_BR: BOAS VINDAS

en: Watch birds<br>from your inbox
pt_BR: Observe pássaros<br>a partir de sua caixa de entrada

en: Watch our videos
pt_BR: Assista nossos vídeos

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
pt_BR: Somos um coletivo clandestino de observadores de pássaros. Somos conhecidos por nos esgueirarmos por cercas, escalar paredes de perímetro e geralmente invadir para observar os pássaros mais raros.

en: Welcome to<br>the Aviary
pt_BR: Desejamos boas-vindas ao<br>Aviário

en: Wide image with introduction and buttons
pt_BR: Imagem ampla com introdução e botões

en: © Site Title
pt_BR: © Título do site
