WordPress.com - Themes - Twentytwentytwo - en to sv_SE translation catalogue (174 entries)

en: $150
sv_SE: 1500 SEK

en: $25
sv_SE: 250 SEK

en: $75
sv_SE: 750 SEK

en: 404 content
sv_SE: 404-innehåll

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
sv_SE: <em>Steglits </em><br><em>& Sparv</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
sv_SE: <em>Kläckeriet</em>: en blogg om mina fågelskådningsäventyr

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
sv_SE: <em>Kvitter</em>, en film om <br>hobbyfågelskådare.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
sv_SE: <em>Fågelskådning</em><br><em>i trädgården</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
sv_SE: En vacker fågel med en överraskande uppsättning av färgade fjädrar.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
sv_SE: En film om hobbyfågelskådare, en katalog över olika fåglar i kombination med ljuden de gör. Varje fågel listas med sitt vetenskapliga namn så saker och ting verkar mer officiella.

en: A podcast about birds
sv_SE: En podcast om fåglar

en: A trouble of hummingbirds
sv_SE: En kolibris bekymmer

en: About page links
sv_SE: Om sidlänkar

en: About page on solid color background
sv_SE: ”Om”-sida på enfärgad bakgrund

en: About page with large image and buttons
sv_SE: ”Om”-sida med stor bild och knappar

en: About page with media on the left
sv_SE: ”Om”-sida med media till vänster

en: About page with media on the right
sv_SE: ”Om”-sida med media till höger

en: About the hosts
sv_SE: Om värdarna

en: About us
sv_SE: Om oss

en: An icon representing binoculars.
sv_SE: En ikon som föreställer en kikare.

en: An illustration of a bird in flight
sv_SE: En illustration med flygande fågel

en: An image of a bird flying
sv_SE: En bild av en fågel som flyger

en: Blog footer
sv_SE: Bloggsidfot

en: Blog posts with left sidebar
sv_SE: Blogginlägg med vänster sidopanel

en: Blog posts with right sidebar
sv_SE: Blogginlägg med höger sidopanel

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
sv_SE: Temat Twenty Twenty-Two bygger på en omsorgsfullt designad grund och kretsar helt kring idén att varje person har rätt till en i verklig mening unik webbplats. Temats subtila stilar är inspirerade av mångfalden och mångsidigheten hos fåglar: temats typografi är lätt med ändå kraftfull, färgpaletten är inspirerad av naturen och layoutelementen är noggrant inpassade i sidan. Den verkliga styrkan hos Twenty Twenty-Two är alla dess anpassningsmöjligheter. Temat är konstruerat så att man kan dra nytta av funktionerna för webbplatsredigering som introduceras med WordPress 5.9. Detta innebär att färger, typografi och layouten för varje sida på webbplatsen kan anpassas efter dina önskemål. Det innehåller även dussintals blockmönster, något som ger möjlighet att med bara några klick skapa professionellt designade layouter. Vare sig du bygger en webbplats som bara har en sida, en blogg, en företagswebbplats eller en portföljwebbplats kan du med temat Twenty Twenty-Two skapa en riktigt unik webbplats.

en: Buy Tickets
sv_SE: Köp biljetter

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Centered header with navigation, social links, and background
sv_SE: Centrerat sidhuvud med navigation, sociala länkar och bakgrund

[ctx: Color name]
en: Background
sv_SE: Bakgrund

[ctx: Color name]
en: Foreground
sv_SE: Förgrund

[ctx: Color name]
en: Primary
sv_SE: Primär

[ctx: Color name]
en: Secondary
sv_SE: Sekundär

[ctx: Color name]
en: Tertiary
sv_SE: Tertiär

[ctx: Custom template name]
en: Blank
sv_SE: Tom

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
sv_SE: Sida (stort sidhuvud)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
sv_SE: Sida (inga avgränsare)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
sv_SE: Enskilt inlägg (inga avgränsare)

en: Dark footer with title and citation
sv_SE: Mörk sidfot med rubrik och citat

en: Date
sv_SE: Datum

en: Default footer
sv_SE: Standardsidfot

en: Default header
sv_SE: Standardsidhuvud

en: Default posts
sv_SE: Standardinlägg

en: Divider with image and color (dark)
sv_SE: Avgränsare med bild och färg (mörk)

en: Divider with image and color (light)
sv_SE: Avgränsare med bild och färg (ljus)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
sv_SE: Standardfilter

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
sv_SE: Förgrund och bakgrund

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
sv_SE: Förgrund och sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
sv_SE: Förgrund och tertiär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
sv_SE: Primär och bakgrund

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
sv_SE: Primär och sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
sv_SE: Primär och tertiär

en: Extended Trailer
sv_SE: Utökad trailer

en: Falcon
sv_SE: Falk

en: Featured
sv_SE: Utvalt

en: Featured posts
sv_SE: Utvalda inlägg

en: February, 12 2021
sv_SE: 12 februari 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
sv_SE: Systemtypsnitt

en: Footer with logo and citation
sv_SE: Sidfot med logga och citat

en: Footer with navigation and citation
sv_SE: Sidfot med navigation och citat

en: Footer with navigation and copyright
sv_SE: Sidfot med navigation och upphovsrätt

en: Footer with query, featured images, title, and citation
sv_SE: Sidfot med sökning, utvalda bilder, rubrik och citat

en: Footer with query, title, and citation
sv_SE: Sidfot med sökning, rubrik och citat

en: Footer with social links and copyright
sv_SE: Sidfot med sociala länkar och upphovsrätt

en: Footer with text, title, and logo
sv_SE: Sidfot med text, rubrik och logga

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
sv_SE: Sidfot med rubrik, slogan och sociala länkar på en mörk bakgrund

en: Footers
sv_SE: Sidfötter

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
sv_SE: Diagonal bakgrund till sekundär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
sv_SE: Diagonal bakgrund till tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
sv_SE: Diagonal primär till förgrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
sv_SE: Diagonal sekundär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
sv_SE: Diagonal tertiär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
sv_SE: Vertikal sekundär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
sv_SE: Vertikal sekundär till tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
sv_SE: Vertikal tertiär till bakgrund

en: Grid of image posts
sv_SE: Rutnät med bildinlägg

en: Grid of posts
sv_SE: Rutnät med inlägg

en: Grid of posts with left sidebar
sv_SE: Rutnät med inlägg med vänster sidopanel

en: Header with centered logo
sv_SE: Sidhuvud med centrerad logga

en: Header with centered logo and background
sv_SE: Sidhuvud med centrerad logga och bakgrund

en: Header with image background
sv_SE: Sidhuvud med bildbakgrund

en: Header with image background and overlay
sv_SE: Sidhuvud med bildbakgrund och överlägg

en: Header with tagline
sv_SE: Sidhuvud med slogan

en: Headers
sv_SE: Sidhuvuden

en: Heading and bird image
sv_SE: Rubrik och fågelbild

en: Hummingbird
sv_SE: Kolibri

en: Hummingbird illustration
sv_SE: Kolibriillustration

en: Illustration of a bird flying.
sv_SE: Illustration med flygande fågel.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
sv_SE: Illustration med fågel som sitter på en gren.

en: Illustration of a flying bird
sv_SE: Illustration av en flygande fågel

en: Illustration of a flying bird.
sv_SE: Illustration av en flygande fågel.

en: Image of a bird on a branch
sv_SE: Bild av en fågel på en gren

en: Image with caption
sv_SE: Bild med bildtext

en: Irregular grid of posts
sv_SE: Oregelbundet rutnät med inlägg

en: Join my mailing list
sv_SE: Gå med i min e-postlista

en: Join our mailing list
sv_SE: Gå med i vår e-postlista

en: Large header with dark background
sv_SE: Stort sidhuvud med mörk bakgrund

en: Large list of names
sv_SE: Stor lista med namn

en: Large post titles
sv_SE: Stora inläggsrubriker

en: Latest posts
sv_SE: Senaste inläggen

en: Layered images with duotone
sv_SE: Bilder i lager med duotone-filter

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn about my process
sv_SE: Lär dig mer om min process

en: List of events
sv_SE: Lista över evenemang

en: Listen on Spotify
sv_SE: Lyssna på Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
sv_SE: Lyssna på iTunes Podcasts

en: Location
sv_SE: Plats

en: Logo and navigation header
sv_SE: Logga och navigation i sidhuvud

en: Logo and navigation header with background
sv_SE: Sidhuvud med navigation och logga med bakgrund

en: Logo featuring a flying bird
sv_SE: Logga med en flygande fågel

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
sv_SE: Sidhuvud med logga, navigation och förskjuten slogan

en: Logo, navigation, and social links header with background
sv_SE: Sidhuvud med logga, navigation och sociala länkar med bakgrund

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
sv_SE: 14 maj 2022 kl. 19:00<br>Gamla teatern<br>Skogsvägen 24<br>Trädgårdsköping

en: May 14th, 2022, 6 PM
sv_SE: 14 maj 2022 kl. 18.00

en: May 16th, 2022, 6 PM
sv_SE: 16 maj 2022 kl. 18.00

en: May 18th, 2022, 7 PM
sv_SE: 18 maj 2022 kl. 19.00

en: May 20th, 2022, 6 PM
sv_SE: 20 maj 2022 kl. 18.00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
sv_SE: Hej. Jag heter Angelo och du har hittat till min blogg. Jag skriver om en rad ämnen, men den senaste tiden har jag delat med mig av mina förhoppningar inför nästa år.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Doug och du har hittat till min webbplats. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder också mitt eget radioprogram varje tisdagskväll kl. 23:00.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
sv_SE: Hej. Jag heter Edvard och du har hittat till min webbplats. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder också mitt eget radioprogram varje tisdagskväll kl. 23:00. Lyssna gärna någon gång!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Emery och du har hittat till min webbplats. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder också mitt eget radioprogram varje tisdagskväll kl. 23:00.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Jesús och du har hittat till min webbplats. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder också mitt eget radioprogram varje tisdagskväll kl. 23:00.

en: POSTS
sv_SE: INLÄGG

en: Page layout with image and text
sv_SE: Sidlayout med bild och text

en: Page layout with image, text and video
sv_SE: Sidlayout med bild, text och video

en: Page layout with two columns
sv_SE: Sidlayout med två kolumner

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Painting of ducks in the water.
sv_SE: Målning av änder i vattnet.

en: Pigeon
sv_SE: Duva

en: Poster with right sidebar
sv_SE: Affisch med höger sidopanel

en: Pricing table
sv_SE: Pristabell

en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: Purchase my work
sv_SE: Köp mitt arbete

en: Query
sv_SE: Sökfråga

en: Read about me
sv_SE: Läs om mig

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Search
sv_SE: Sök

en: Simple blog posts
sv_SE: Enkla blogginlägg

en: Simple dark about page
sv_SE: Enkel mörk ”Om”-sida

en: Small header with dark background
sv_SE: Litet sidhuvud med mörk bakgrund

en: Sparrow
sv_SE: Sparv

en: Speaker Series
sv_SE: Föredragsserie

[ctx: Style variation name]
en: Blue
sv_SE: Blå

[ctx: Style variation name]
en: Pink
sv_SE: Rosa

en: Subscribe callout
sv_SE: Uppmaning att prenumerera

en: Support my studio
sv_SE: Stöd min studio

en: Support the show
sv_SE: Stöd showen

en: Swoop
sv_SE: Dyka

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Take a class
sv_SE: Gå en kurs

[ctx: Template part name]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: Template part name]
en: Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
sv_SE: Sidhuvud (mörk, stort)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
sv_SE: Sidhuvud (mörk, litet)

en: Text-based grid of posts
sv_SE: Textbaserat rutnät med inlägg

en: Text-only header with background
sv_SE: Sidhuvud med endast text med bakgrund

en: Text-only header with tagline and background
sv_SE: Sidhuvud med endast text med slogan och bakgrund

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
sv_SE: Stora Teatern<br>Storgatan 1<br>12345 Storstad

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
sv_SE: Brusande teatern<br>Forsvägen 48<br>Fallet

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
sv_SE: Gamla teatern<br>Skogsvägen 24<br>Trädgårdsköping

en: This page could not be found. Maybe try a search?
sv_SE: Denna sida kan inte hittas. Kanske prova en sökning?

en: Title and button header
sv_SE: Sidhuvud med rubrik och knapp

en: Title, navigation, and social links header
sv_SE: Sidhuvud med rubrik, navigation och sociala länkar

en: Two images with text
sv_SE: Två bilder med text

en: Video trailer
sv_SE: Videotrailer

en: Video with header and details
sv_SE: Video med rubrik och detaljer

en: WELCOME
sv_SE: VÄLKOMMEN

en: Watch birds<br>from your inbox
sv_SE: Fågelskådning<br>från din inkorg

en: Watch our videos
sv_SE: Titta på våra videoklipp

en: Welcome to<br>the Aviary
sv_SE: Välkommen till<br>fågelholken

en: Wide image with introduction and buttons
sv_SE: Bred bild med introduktion och knappar

en: https://wordpress.org
sv_SE: https://sv.wordpress.org

[ctx: label]
en: Search
sv_SE: Sök

en: © Site Title
sv_SE: © Webbplatsrubrik
