WordPress.com - Themes - Twentytwentytwo - en to tr translation catalogue (176 entries)

en: $150
tr: 150$

en: $25
tr: 25$

en: $75
tr: 75$

en: 404 content
tr: 404 içerik

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
tr: <em>Flutter</em>, kuş temalı efemera koleksiyonu

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
tr: <em>Saka </em><br><em>&amp; Serçe</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
tr: <em>The Hatchery</em>: kuş gözlem maceralarım hakkında bir blog

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
tr: <em>Warble</em>, amatör kuş gözlemcileri hakkında <br>bir film.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
tr: <em>Bahçedeki </em><br><em>Kuşları İzlemek</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
tr: Tüyleri şaşırtıcı renklere sahip güzel bir kuş

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
tr: Hobi olarak kuş gözlemciliği yapanlarla ilgili bir film, çıkardıkları sesleri de barındıran farklı kuşlar kataloğu. Her bir kuş, bilimsel adıyla yer aldığından her şey daha resmi görünüyor.

en: A podcast about birds
tr: Kuşlarla ilgili bir podcast

en: A trouble of hummingbirds
tr: Sinekkuşu meselesi

en: About page links
tr: Hakkında sayfası bağlantıları

en: About page links (dark)
tr: Hakkında sayfası bağlantıları (koyu)

en: About page on solid color background
tr: Renkli arkaplanla hakkında sayfası

en: About page with large image and buttons
tr: Büyük görsel ve düğmeleri olan hakkında sayfası

en: About page with media on the left
tr: Solunda medyası olan hakkında sayfası

en: About page with media on the right
tr: Sağda medyası bulunan hakkında sayfası

en: About the hosts
tr: Sunucular hakkında

en: About us
tr: Hakkımızda

en: An icon representing binoculars.
tr: Binoküler temsili bir ikon

en: An illustration of a bird in flight
tr: Kaçan bir kuş görseli

en: An image of a bird flying
tr: Uçan kuş görseli

en: Blog footer
tr: Blog altbilgisi

en: Blog posts with left sidebar
tr: Sol kenar çubuklu blog yazıları

en: Blog posts with right sidebar
tr: Sağ kenar çubuklu blog yazıları

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
tr: Sağlam bir tasarım temeli üzerine kurulu Twenty Twenty-Two, herkesin özgün bir web sitesi hak ettiği fikriyle yola çıktı. Temanın gözü yormayan tarzlarına kuşların çeşitliliği ilham verdi: Tipografisi hafif ama güçlü, renk yelpazesi doğayı örnek  alıyor, parçaları sayfaya nazikçe yerleşiyor. Twenty Twenty-Two'nun asıl zenginliği ise sunduğu özelleştirme imkânı. Tema, WordPress 5.9'un sunduğu Tüm Sayfa Düzenleme özelliklerinden yararlanacak şekilde tasarlandı, ki bu da her bir sayfanın renklerinin, tipografisinin ve düzeninin dilediğinizce değiştirilebileceği anlamına geliyor. Temada ayrıca onlarca blok örüntüsü var; böylelikle birkaç tıkta profesyonel tasarımlı sayısız site görünümüne erişmek mümkün. İster tek sayfalık bir web sitesi tasarlıyor olun, isterseniz bir blog, kurumsal bir site veya portfolyo: Twenty Twenty-Two, tamamen size özgü bir site kurmanıza yardım edecek.

en: Buy Tickets
tr: Bilet Al

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
tr: Gezinme, sosyal bağlantılar ve somon arkaplanlı ortalanmış üstbilgi

[ctx: Color name]
en: Background
tr: Arkaplan

[ctx: Color name]
en: Foreground
tr: Önplan

[ctx: Color name]
en: Primary
tr: Ana

[ctx: Color name]
en: Secondary
tr: İkincil

[ctx: Color name]
en: Tertiary
tr: Üçüncül

[ctx: Custom template name]
en: Blank
tr: Boş

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
tr: Sayfa (Büyük Üstbilgi)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
tr: Sayfa (Ayırıcı Yok)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
tr: Tek Yazı (Ayırıcı Yok)

en: Dark footer with title and citation
tr: Başlık ve referans içeren koyu altbilgi

en: Date
tr: Tarih

en: Default footer
tr: Varsayılan altbilgi

en: Default header
tr: Varsayılan üstbilgi

en: Default posts
tr: Varsayılan yazılar

en: Divider with image and color (dark)
tr: Görsel ve renkli (koyu) ayırıcı

en: Divider with image and color (light)
tr: Görsel ve renkli(açık) ayırıcı

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
tr: Önplan ve arkaplan

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
tr: Önplan ve ikincil

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
tr: Önplan ve üçüncül

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
tr: Birincil ve arkaplan

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
tr: Birincil ve ikincil

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
tr: Birincil ve üçüncül

en: Extended Trailer
tr: Genişletilmiş Fragman

en: Falcon
tr: Şahin

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured posts
tr: Öne Çıkan Yazılar

en: Featuring
tr: Oyuncular

en: February, 12 2021
tr: 12 Şubat 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
tr: Sistem Fontu

en: Footer with logo and citation
tr: Logo ve referans içeren altbilgi

en: Footer with navigation and citation
tr: Gezinme ve referans içeren altbilgi

en: Footer with navigation and copyright
tr: Gezinme ve telif bilgisi içeren altbilgi

en: Footer with query, featured images, title, and citation
tr: Sorgu, öne çıkan görsel, başlık ve referans içeren altbilgi

en: Footer with query, title, and citation
tr: Sorgu, başlık ve referans içeren altbilgi

en: Footer with social links and copyright
tr: Sosyal bağlantılar ve telif bilgisi içeren altbilgi

en: Footer with text, title, and logo
tr: Metin, başlık ve logo içeren altbilgi

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
tr: Koyu arkaplanda başlık, slogan ve sosyal bağlantılar içerek altbilgi

en: Footers
tr: Altbilgiler

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
tr: İkincile çapraz arkaplan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
tr: Çapraz arkaplan ve üçüncül

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
tr: Önplana çapraz birincil

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
tr: Arkaplana çapraz ikincil

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
tr: Arkaplana çapraz üçüncül

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
tr: Arkaplana dikey ikincil

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
tr: Üçüncülden ikincile dikey

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
tr: Arkaplana dikey üçüncül

en: Grid of image posts
tr: Görsel paylaşımların çizelgesi

en: Grid of posts
tr: Yazı çizelgesi

en: Grid of posts with left sidebar
tr: Sol kenar çubuklu yazılar çizelgesi

en: Header with centered logo
tr: Ortalanmış logolu üstbilgi

en: Header with centered logo and black background
tr: Ortalanmış logolu ve siyah arkaplanlı üstbilgi

en: Header with image background
tr: Görsel arkaplanlı üstbilgi

en: Header with image background and overlay
tr: Görsel arkaplanlı ve kaplamalı üstbilgi

en: Header with tagline
tr: Sloganlı üstbilgi

en: Headers
tr: Üstbilgiler

en: Heading and bird image
tr: Üstbilgi ve kuş görseli

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
tr: Güvercin seviyesine katılarak büyümekte olan topluluğumuza destek olabilirsiniz. Destekleriniz sayesinde yazarlarımıza para ödeyebiliyoruz. Ayrıca, özel haber bültenimize erişiminiz olacak.

en: Hummingbird
tr: Sinekkuşu

en: Hummingbird illustration
tr: Sinekkuşu illüstrasyonu

en: Illustration of a bird flying.
tr: Uçan kuş illüstrasyonu

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
tr: Dalda oturan kuş illüstrasyonu

en: Illustration of a flying bird
tr: Uçan kuş ilüstrasyonu

en: Illustration of a flying bird.
tr: Uçan kuş illüstrasyonu

en: Image of a bird on a branch
tr: Dalda bir kuş görseli

en: Image with caption
tr: Açıklamalı görsel

en: Irregular grid of posts
tr: Düzensiz yazı çizelgesi

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
tr: Serçe düzeyine katılarak sürümüzün üyesi olabilirsiniz! Haber bültenimizin yanı sıra size bir de doğada gururla takabileceğiniz bir kuş rozeti göndereceğiz.

en: Join my mailing list
tr: E-posta listeme katılın

en: Join our mailing list
tr: E-posta listemize katılın

en: Large header with dark background
tr: Koyu arkaplanlı büyük bir üstbilgi

en: Large list of names
tr: Büyük isim listesi

en: Large post titles
tr: Büyük yazı başlıkları

en: Latest posts
tr: Son yazılar

en: Layered images with duotone
tr: Duotonlu katmanlı görseller

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Learn about my process
tr: Sürecim hakkında daha fazla bilgi

en: List of events
tr: Etkinlik listesi

en: Listen on Spotify
tr: Spotify'da dinleyin

en: Listen on iTunes Podcasts
tr: iTunes Podcasts'te dinleyin

en: Location
tr: Konum

en: Logo and navigation header
tr: Logo ve gezinti üstbilgisi

en: Logo and navigation header with gray background
tr: Logo ve gezinmeli üstbilgi, gri arkaplan

en: Logo featuring a flying bird
tr: Uçan kuşlu bir logo

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
tr: Logo, gezinme ve düz slogan Üstbilgi

en: Logo, navigation, and social links header with black background
tr: Logo, gezinme ve sosyal bağlantılar üstbilgisi, siyah arkaplan

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
tr: 14 Mayıs 2022 @ 19:00<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
tr: 14 Mayıs 2022, 18:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
tr: 16 Mayıs 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
tr: 18 Mayıs 2022, 19:00

en: May 20th, 2022, 6 PM
tr: 20 Mayıs 2022, 18:00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
tr: Ah, merhaba. Adım Angelo, bu blogu ben yönetiyorum. Aslında Portland doğumluyum ama şu an New York'ta yaşıyorum. İsmim <a href="#">Eagle Beagle</a> ve <a href="#">Mourning Dive</a> gibi yayınlardan tanıdık gelmiş olabilir. Yazarak geçiniyorum.<br><br>Genelde bu blogu geniş kapsamlı kuş listeleri veya ilginç bulduğum başka şeyleri kaydetme amaçlı kullanıyorum. Listelerimde hata bulursanız, lütfen bunu kendinize saklayın. <br><br>Bunlar sizi açmadıysa da açabilecek bir <a href="#">önerim var</a>. Benim favorim.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
tr: Ah, merhaba. Adım Angelo. Yolunuz bloguma düşmüş belli ki. Bir dizi konu hakkında yazıyorum aslında ama son zamanlarda daha ziyade gelecek yıldan beklentilerime dair paylaşımlarda bulunuyorum.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Ah, merhaba. Ben Doug, bir şekilde siteme gelmiş bulundunuz belli ki. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim, ayrıca her Salı akşam 11'de kendi radyo şovumu yayınlıyorum.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
tr: Ah, merhaba. Ben Edvard, bir şekilde siteme gelmiş bulundunuz belli ki. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim, ayrıca her Salı akşam 11'de kendi radyo şovumu yayınlıyorum. Bir ara dinlerseniz ne güzel olur!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Ah, merhaba. Ben Emery, bir şekilde siteme gelmiş bulundunuz belli ki. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim, ayrıca her Salı akşam 11'de kendi radyo şovumu yayınlıyorum.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Ah, merhaba. Ben Jesús, bir şekilde siteme gelmiş bulundunuz belli ki. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim, ayrıca her Salı akşam 11'de kendi radyo şovumu yayınlıyorum.

en: POSTS
tr: YAZILAR

en: Page layout with image and text
tr: Görselli ve metinli sayfa düzeni

en: Page layout with image, text and video
tr: Görsel, yazı ve videolu sayfa düzeni

en: Page layout with two columns
tr: İki sütunlu sayfa düzeni

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Painting of ducks in the water.
tr: Suda ördekler resmi

en: Pigeon
tr: Güvercin

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
tr: Şahin seviyesine katılarak camiamızda öncü bir rol oynayın. Bu seviyede kurul üyesi olursunuz, böylelikle kuş gözlemi yolculuklarımızı planlamaya yardım edebilirsiniz.

en: Poster with right sidebar
tr: Sağ kenar çubuklu poster

en: Pricing table
tr: Fiyat tablosu

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Purchase my work
tr: İşlerimi satın alın

en: Query
tr: Sorgu

en: Read about me
tr: Beni daha yakından tanıyın

en: Read more
tr: Daha fazlasını oku

en: SCREENING
tr: GÖSTERİM

en: Screening
tr: Tarama

en: Search
tr: Ara

en: Simple blog posts
tr: Basit blog yazıları

en: Simple dark about page
tr: Basit koyu hakkında sayfası

en: Small header with dark background
tr: Küçük üstbilgi, koyu arkaplan

en: Sparrow
tr: Serçe

en: Speaker Series
tr: Konuşmacılar

en: Subscribe callout
tr: Abonelik çağrısı

en: Support my studio
tr: Stüdyomu destekleyin

en: Support the show
tr: Şovu destekleyin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take a class
tr: Ders alın

[ctx: Template part name]
en: Footer
tr: Altbilgi

[ctx: Template part name]
en: Header
tr: Üstbilgi

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
tr: Üstbilgi (Koyu, büyük)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
tr: Üstbilgi (Koyu, küçük)

en: Text-based grid of posts
tr: Yazıların metin temelli çizelgesi

en: Text-only header with green background
tr: Salt metin üstbilgisi, yeşil arkaplan

en: Text-only header with salmon background
tr: Salt metin üstbilgisi, somon arkaplan

en: Text-only header with tagline and black background
tr: Sloganlı salt metin üstbilgisi, siyah arkaplan

en: This page could not be found. Maybe try a search?
tr: Sayfa bulunamadı. Aramayı denemek ister misiniz?

en: Title and button header
tr: Başlık ve düğme üstbilgisi

en: Title, navigation, and social links header
tr: Başlık, gezinme ve sosyal bağlantılar üstbilgisi

en: Two images with text
tr: Metinli iki görsel

en: Video trailer
tr: Video fragman

en: Video with header and details
tr: Üstbilgi ve ayrıntılar içeren video

en: WELCOME
tr: HOŞGELDİNİZ

en: Watch birds<br>from your inbox
tr: Kuşları <br> posta kutunuzdan izleyin

en: Watch our videos
tr: Videolarımızı izleyin

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
tr: Biz bir grup başına sınır tanımaz gözlemcisiyiz. Ender kuş türlerini görebilmek için çitlerin ardına göz atar, sınır duvarlarına tırmanır, yani genel olarak sınırları ihlal ederiz.

en: Welcome to<br>the Aviary
tr: Aviary'e Hoşgeldiniz

en: Wide image with introduction and buttons
tr: Sunuş ve düğmelerle geniş görsel

en: © Site Title
tr: © Site Başlığı
